fbpx

האם אתם עושים את הטעות הזאת של מוזיקאים?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כשחושבים על החלום הגדול, אי אפשר שלא להרהר עם עצמינו על המשמעות האמיתית של להיות בעל קריירה מוזיקלית ובמה זה כרוך. קריירה של מוזיקאי היא רב-מימדית. מוזיקאים מקצוענים בדרך כלל פועלים במספר כובעים לאורך השבוע ולאורך חייהם כאנשים עובדים. כשמדברים עם מוזיקאים מקצוענים, מוצאים לרוב שיש להם כמה פרוייקטים שרצים במקביל – הופעות, הלחנה, כתיבה, הקלטות, התפתחות אישית, לימוד אחרים ועוד פעילויות שסובבות אמנות ויצירה יחד עם חיי משפחה, חברה ופנאי – מה שיכול להוביל הרבה מוזיקאים להפוך למוזיקאים תקועים.

כחלק מעבודתי עם מוזיקאים מתחילים ומקצוענים, לרוב עולה בעייתיות סביב הצורך “לשלם מחירים”, ולא רק כלכליים. תשלום מחירים הוא חלק מתאגר שקיים בכל דרך להגשמת חלום ובעיקר אצל מוזיקאים תקועים.

מתי יודעים שמישהו רוצה משהו באמת?

פשוט מאוד – כשהוא מוכן לשלם את המחיר שנדרש כדי להשיג את זה, או כשהוא משנה בעקביות את המשמעות של עשיית הפעולה ממחיר להשקעה.

אנשים לא יתמידו בתכנית עבודה שלהם כאשר במודע או בתת-מודע קיימים מחירים שהם לא מוכנים לשלם. בשפה היום יומית מחיר נתפס כתוצאה שלילית, נזק או וויתור על משהו כרגע לטובת משהו אחר. לדוגמה, מוזיקאי שהגיע אלי לתכנית ליווי, הציב לעצמו מטרה לסיים אלבום שמכיל 7 שירים תוך שנה בדיוק. ככשאלתי אותו תוך כדי בירור מעמיק על הגדרת המטרה: “אם תשיג את המטרה, כיצד זה ישפיע על החברים, משפחה, בת הזוג, עבודה, לימודים? האם יש מחירים שאולי תשלם?” המוזיקאי ענה שהוא חושש שמא עבודה על האלבום תוביל לכך שלא יהיה לו מספיק זמן כדי להפגש עם החברים שלו, להפגש עם המשפחה שלו ולשחק בפלייסטיישן.

כלומר, לדעתו, יש מחיר. והמחיר שעליו לשלם כדי להשיג את המטרה הוא גבוה מדי, ולכן לא משנה כמה יסודית ומקצועית תהיה תכנית העבודה שנבנה, בכל פעם שהוא יפעל למען המטרה שלו, השופט הפנימי שקיים בתוכו יעיר את הפחדים והחששות שנוגעים למחיר ויזכיר לו דברים אחרים שעדיף לו לעשות במקום לעבוד על האלבום. במילים אחרות, המוזיקאי התקוע מחזיק אמונה מגבילה – עבודה על האלבום = פחות מדיי חיי חברה ופנאי.

מוזיקאים: הפספוס הגדול

מוזיקאים לרוב חושבים שאם הם יבצעו פעולה חדשה או יבנו תכנית פעולה חדשה – אז תבוא הגאולה והכל יתסדר. אבל רובד הפעולות הוא רובד חיצוני בלבד שמנוהל על ידי רובד פנימי ונסתר – המחשבות והרגשות שלנו. במקרה של המוזקאי שלנו, האמונה המגבילה שמנהלת אותו מפעילה את השופט הפנימי והוא יעצור אותו פעם אחר פעם באמצעות רגשות לא נעימים ומהר מאוד התקיעות תחזור לתמונה בשביל להשאר.

בהירות: המפתח לשחרר את התקיעות

לרוב, בשיחות עם מוזיקאים תקועים שמגיעים אליי אנחנו מוצאים שהם מחזיקים באמונה שעבודה על אלבום תוביל לפחות מדיי חיי חברה ופנאי, כמחיר גדול מדי, מעורפל ולא ברור המורכב מערימות של הנחות והשערות. לכן ניתן להבין למה הם לא מוכנים לשלם אותו. מה שחסר להם ברוב המקרים זו בהירות. הכוונה בבהירות היא הכנסת רובד של ספציפיות לתמונה, להבין בדיוק כמה פחות חיי חברה ופנאי יהיו לו מאשר היום. מהר מאוד גילינו, שהמוזיקאי שלנו אוהב ליצור בשעות הבוקר וגם ככה החברים והמשפחה שלו זמינים רק משעות הערב. בפלייסטיישן הוא יכול לשחק כשהוא לוקח הפסקה מהיצירה, אחת לשעה למשך 10 דקות. כלומר, המוזיקאי שלנו גילה, שמה שהיה חסר לו כדי לשחרר את התקיעות זו בהירות וידע כללי על ניהול זמן ואנרגיה.

איש מחזיק גיטרה בשדה פתוח בשעות היום
הסוף לתקיעות

ההפך ממחיר: השקעה

אם אתם חשים הזדהות עם המוזיקאי התקוע, שווה לבדוק עם עצמכם מהם הדברים הנפלאים שיקרו בחיים שלכם בעקבות השגת המטרה. אלבום מוכן, במקרה הזה, הוא רק מרכיב אחד מתוך התמונה הגדולה של הדברים המדהימים שיכולים לקרות בעקבותיו.

אחרי התשאול שביצעתי יחד עם המוזיקאי, גילינו שהתוצאה “אלבום מוכן” שווה את ההשקעה. כן, קראתם טוב – השקעה. כשמפסיקים להניח הנחות ורואים לנגד עיניינו סוף-סוף מידע מדוייק, התמונה מתבהרת וניתן לשנות את התפיסה ולהחליף את הביטוי “מחיר” להשקעה (וויתור על משאבים בהווה למען הגדלתם בעתיד). זה נראה כמו שינוי מזערי, אך הוא בעל משמעות גדולה. שינוי המשמעות כלפי הפעולות שעלינו לעשות כדי להשיג את המטרה, יוביל בהכרח לשינוי רגשי ובכך לשחרור התקיעות והשגת התוצאה הרצויה.

לעמוד הבית

עשוי לעניין אותך...

מחשבה

 “זה שיש לך מחשבה, לא אומר שאתה צריך להאמין לה” ** אתם חייבים ללמוד את הטכניקה הזו שעזרה לי להחליט האם להאמין

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן